loading

Yeşim (Jade, Nefrit) Taşı nedir? Faydaları nelerdir?

04-08-2019 01:03    710

Yeşim taşı (Jade, Nefrit) nedir?

Yeşim taşı, (Jade, Nefrit), doğada bulunan en çok yeşili içinde barındırdığı için yeşim adını almış sert ve kıymetli sayılan bir taştır. Daha çok takı, mücevherat ve heykel yapımında kullanılmaktadır. En çok bilinenleri zümrüt ve bruma yeşimidir. Doğada iki farklı türde yeşim taşı bulunmaktadır. Jadenin siyah, pembe, mor, sarı, mavi, kahverengi, beyaz ve yeşilin bazı tonları vardır. Türkiye’de en çok mor renkli olan yeşim taşı çıkarılır. Bunun yanı sıra nefrit ise daha çok koyu yeşil renkte olur yine yeşilin farklı tonları mevcuttur.

Yeşim taşının özellikleri nelerdir?

Yeşim taşı (Jade, Nefrit) eski Çin imparatorlukları tarafından çok kullanılıp kutsal sayılmıştır. Çinliler kutsal saymasının sebebi büyük Çin Ejderhasının dünyaya serpiştirdiği tohum olduğuna inanılmasıdır. Tabi ki bu bir efsaneden öteye geçmemektedir. Yeşim taşlarının oluşması için binlerce yıl geçmesi gereklidir. Bu yıllar içerisinde yeşim taşı belli bir enerjiye sahip olmaktadır. İnsanlarda bu enerjiden faydalanmak için yeşim taşına sahip olmak isterler. Yeşim taşları daha çok kolye ve tespih yapımında kullanılmaktadır. Fakat sadece sahibinin elinde olması gerekir. Elden ele dolaşan bir eşya olursa enerjisini kaybettiğine inanılmaktadır.

Jade ve nefritin özellik olarak da farklılıkları vardır. Jade, sert ve işlenmesi zor bir materyaldir. Bu yüzden jadenin işlemi uzun ve zahmetli olduğundan masrafı da buna paralel olarak artar. Nefrit, jade türü yeşim taşına nazaran daha yumuşak ve doğada daha çok bulunanıdır. Nefriti daha çok heykel yapımında kullanmayı tercih ederler.

 

Yeşim Taşının Faydaları

Diğer bir adı da mutluluk taşı olan yeşim taşı insan vücuduna pozitif enerji verir.

Kalbi güçlendirir ve dolaşım sistemine faydaları vardır.

Böbrek rahatsızlıklarına ve safra kesesi taşlarına iyi geldiği söylenir.

Güzellik merkezlerinin de uyguladığı yeşim taşını yüzümüze sürdüğümüzde cilde iyi gelip siyah noktalara iyi geldiği söylenir.

Duygu durum bozukluğu olan insanlar yanlarında taşırsa bu aşırı duygulardan kurtulduğu söylenir.

Tespih ya da stres taşı gibi aksesuar şeklinde elde tutulursa ısınarak kişiye rahatlatma hissi verir.

Bazı ebeveynlerin çocuklarına sınavlardan önce kolye aksesuarı biçiminde taktıkları bilinir. Takılan kişinin konsantrasyonu artar.

Kibri engellediği gibi kişinin adalet, huzur ve güven duygusunu arttırır.

Bereketi arttırdığı düşünüldüğü için insanlar ceplerinde taşımaktadırlar.

Yeşim taşını kalp hizasında taşıyanların hasta olmadan önce taşın siyahlaştığını ve hastalığın enerjisini emdiğini söylerler.

İkili ilişkilerde karşı tarafı etkiler ve ilişkilerini düzenlemesini sağlar.

Yeşim taşının yukarıdaki özellikleri bilinmektedir Asıl şifayı veren Allah'tır. Bu gibi tedavi araçları sadece vesiledir.

 


Etiketler: